BEST OF THE BEST AWARDS: Best of the Best Awards nominations 2002

CREATIVE DIRECTOR

David Alexander, Banks Hoggins O'Shea/FCB

Andy Amadeo, cdp-travissully

Chris Arnold, Saatchi & Saatchi

Rosie Arnold, Bartle Bogle Hegarty

Julie Anne Bailie, McCann-Erickson

Trevor Beattie, TBWA/London

Paul Belford, Ogilvy & Mather

Nick Bell, Leo Burnett

Pip Bishop, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Mike Bowles, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Paul Briginshaw, Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Danny Brooke-Taylor, BDH TBWA

Rik Brown, Bartle Bogle Hegarty

Ronnie Brown, Delaney Lund Knox Warren & Partners

Dave Buchanan, BMP DDB

Stephen Butler, Bartle Bogle Hegarty

Robert Campbell, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Walter Campbell, Abbott Mead Vickers BBDO

Julian Chalkley, St Luke's

Phil Cockrell, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Tony Cox, Abbott Mead Vickers BBDO

Jeremy Craigen, BMP DDB

Tony Davidson, Wieden & Kennedy

John Dean, Poulter Partners

Sean Doyle, Abbott Mead Vickers BBDO

David Droga, Saatchi & Saatchi

Malcolm Duffy, Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Steve Dunn, Ogilvy & Mather

Dave Dye, Abbott Mead Vickers BBDO

Jon Elsom, Delaney Lund Knox Warren & Partners

Richard Flintham, Fallon London

Rob Fletcher, Banks Hoggins O'Shea/FCB

Andrew Fraser, BMP DDB

Bill Gallaher, M&C Saatchi

David George, McCann-Erickson Manchester

Nick Gill, Bartle Bogle Hegarty

Mark Goodwin, M&C Saatchi

Paul Grubb, DFGW

Mike Hannett, BMP DDB

Nick Hastings, D'Arcy

John Hegarty, Bartle Bogle Hegarty

Lee Hempstock, The Leith Agency

Lynton Hemsley, BDH TBWA

Chris Herring, Euro RSCG Wnek Gosper

Paul Hodgkinson, M&C Saatchi

Chris Hodgkiss, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Ken Hoggins, Banks Hoggins O'Shea/FCB

Jerry Hollens, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Gary Holme, TBWA/London

Charles Inge, Lowe

Rob Jack, BMP DDB

Leon Jaume, WCRS

Peter Kew, Delaney Lund Knox Warren & Partners

Nick Kidney, Bartle Bogle Hegarty

Chris Landy, The Leith Agency

Andrew Lindsay, Union Advertising Agency

Mick Mahoney, cdp-travissully

Tony Malcolm, Malcolm Moore Deakin Hutson

Mark Martin, Different Advertising Design & Marketing

Billy Mawhinney, Faulds

Andy McLeod, Fallon London

John Messum, Leith London

Guy Moore, Malcolm Moore Deakin Hutson

Rob Nielsen, Leo Burnett

John O'Keefe, Bartle Bogle Hegarty

Chris O'Shea, Banks Hoggins O'Shea/FCB

Kim Papworth, Wieden & Kennedy

Jeremy Pemberton, IMP

Ewan Peterson, BMP DDB

Jeremy Perrott, McCann-Erickson

Russel Ramsay, Bartle Bogle Hegarty

Mark Reddy, BMP DDB

Chris Rickaby, Different Advertising Design & Marketing

Mark Roalfe, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Nigel Roberts, Ogilvy & Mather

Ken Sara, Delaney Lund Knox Warren & Partners

Tiger Savage, M&C Saatchi

Robert Saville, Mother

Simon Scott, Union Advertising Agency

Jaspar Shelbourne, J. Walter Thompson

Paul Silburn, Leith London

Peter Souter, Abbott Mead Vickers BBDO

Vince Squibb, Lowe

Kate Stanners, St Luke's

Kevin Stark, Bartle Bogle Hegarty

Jack Stephens, Leo Burnett

Graham Storey, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Stephen Stretton, Archibald Ingall Stretton

Trefor Thomas. Saatchi & Saatchi

Jim Thornton, Mother

Mark Tutssel, Leo Burnett

Mark Waites, Mother

Steve Walpole, Clark McKay & Walpole

Dave Waters, DFGW

Sherrie Williamson, IMP

John Webster, BMP DDB

Paul Weinberger, Lowe

Jo Wenley, BMP DDB

Alistair Wood, J. Walter Thompson

Alan Young, St Luke's

COPYWRITER

Matthew Abbott, Abbott Mead Vickers BBDO

Julie Adams, Leo Burnett

Dave Alexander, Banks Hoggins O'Shea/FCB

Pete Armstrong, Faulds

Bryn Attewell, Banks Hoggins O'Shea/FCB

Darren Bailes, Mother

Julie Anne Baillie, McCann-Erickson

Feargal Ballance, BMP DDB

Tony Barry, Lowe

Pete Bastiman, Faulds

Carlos Bayala, Mother

Trevor Beattie, TBWA/London

Roger Beckett, Wieden & Kennedy

Nick Bell, Leo Burnett

Alexie Berwitz, Euro RSCG Wnek Gosper

Debi Bester, IMP

Luca Bertoluzzi, BMP DDB

Markus Bjorman, Mother

Mike Boles, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Lee Boulton, Wieden & Kennedy

Jonathan Budds, Leo Burnett

Nick Burrage, BMP DDB

Liam Butler, Lowe

Jane Briers, WCRS

Rick Brim, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Danny Brooke-Taylor, BDH TBWA

Graham Cappi, TBWA/London

Michael Campbell, Saatchi & Saatchi

Walter Campbell, Abbott Mead Vickers BBDO

Jeremy Carr, Abbott Mead Vickers BBDO

Rick Chant, McCann-Erickson

Tim Charlesworth, BMP DDB

David Chidlow, D'Arcy

Eoghain Clarke, Saatchi & Saatchi

Jez Clark, BDH TBWA

Tim Collins, Leith London

Brian Cooper, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Dave Cornmell, WCRS

Jeremy Craigen, BMP DDB

Joe De Souza, Mother

John Donnelly, J. Walter Thompson

Graham Doran, Poulter Partners

Sean Doyle, Abbott Mead Vickers BBDO

Andy Drugan, St Luke's

Malcolm Duffy, Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Cecilia Dufils, Mother

Ed Edwards, Fallon London

Yan Elliott, Mother

Jon Elsom, Delaney Lund Knox Warren & Partners

Phil Evans, Union Advertising Agency

Tom Ewart, Abbott Mead Vickers BBDO

Mark Fairbanks, Ogilvy & Mather

Matt Follows, Wieden & Kennedy

Ian Ford-Batey, IMP

Richard Foster, Abbott Mead Vickers BBDO

Jon Fox, Bartle Bogle Hegarty

Jerry Gallaher, M&C Saatchi

Kim Gehrig, Mother

Matt Gibbons, Wieden & Kennedy

Antony Goldstein, Bartle Bogle Hegarty

Mark Goodwin, M&C Saatchi

Alex Grieve, Bartle Bogle Hegarty

Simon Hardy, TBWA/London

Neil Harris, Archibald Ingall Stretton

Dylan Harrison, BMP DDB

Michael Hart, Union Advertising Agency

Marc Hatfield, Bartle Bogle Hegarty

Ian Heartfield, Ogilvy & Mather

Lee Hempstock, The Leith Agency

Dave Henderson, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Thomas Hilland, Mother

Barney Hobson, McCann-Erickson

Jerry Hollens, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Gary Holme, BDH TBWA

Bonnie Horton, Euro RSCG Wnek Gosper

Charlotte Horton, Euro RSCG Wnek Gosper

Justin Hooper, D'Arcy

Mark Hunter, Bartle Bogle Hegarty

The Idler, Mother

Rob Jack, BMP DDB

Matt James, St Luke's

Adrian Jeffery, Union Advertising Agency

Jonathan John, J. Walter Thompson

Ben Kay, Abbott Mead Vickers BBDO

Gavin Kellett, Saatchi & Saatchi

Peter Kew, Delaney Lund Knox Warren & Partners

Nick Kidney, Bartle Bogle Hegarty

Graham Lakeland, Bartle Bogle Hegarty

Neil Lancaster, McCann-Erickson Manchester

Matt Lee, DFGW

Deborah Lines, Clark McKay & Walpole

Martin Lorraine, Leo Burnett

David Lyle, McCann-Erickson

Mick Mahoney, cdp-travissully

Tony Malcolm, Malcolm Moore Deakin Hutson

Guy Manwaring, Leith London

Patrick McLelland, BMP DDB

Andy McLeod, Fallon London

Greg Mitchell, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Farid Mokart, Bartle Bogle Hegarty

Ben Mooge, Mother

Jo Moore, WCRS

Guy Moore, Malcolm Moore Deakin Hutson

Richard Morgan, Abbott Mead Vickers BBDO

Matt Morley-Brown, Archibald Ingall Stretton

Derek Paine, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Eugenia Pacelli, DFGW

Kim Papworth, Wieden & Kennedy

Ewan Paterson, BMP DDB

Caroline Pay, Mother

Clive Pickering, BMP DDB

Jonny Porthouse, McCann-Erickson Manchester

Rob Potts, Fallon London

Ben Priest, TBWA/London

Fred Raillard, Bartle Bogle Hegarty

Peter Reid, Ogilvy & Mather

Stuart Richings, McCann-Erickson Bristol

Chris Rickaby, Different Advertising Design & Marketing

Nigel Roberts, Ogilvy & Mather

Simon Robinson, WCRS

Wayne Robinson, J. Walter Thompson

Gary Ruby, Malcolm Moore Deakin Hutson

Brett Salmons, Saatchi & Saatchi

Matthew Saunby, Bartle Bogle Hegarty

Gaby Scardaccione, Mother

Adam Scholes, Saatchi & Saatchi

Paul Sharp, McCann-Erickson

Paul Silburn, Leith London

Trevor DeSilva, J. Walter Thompson

Ros Sinclair, Fallon London

Ajab Singh, Saatchi & Saatchi

Andy Smart, Wieden & Kennedy

Vince Squibb, Lowe

Jo Stafford, Saatchi & Saatchi

Jack Stephens, Leo Burnett

Richard Stoney, Saatchi & Saatchi, Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Nick Strada, Bartle Bogle Hegarty

Frank Stubbs, The Bridge

Tony Strong, Abbott Mead Vickers BBDO

Mike Sutherland, Saatchi & Saatchi

Jim Thornton, Mother

Kelvin Tillinghast, McCann-Erickson

Hugh Todd, Saatchi & Saatchi

Anna Toosey, Saatchi & Saatchi

Adam Tucker, BMP DDB

Paul Turner, McCann-Erickson

Mark Waites, Mother

Ben Walker, Weiden & Kennedy

Sam Walker, Mother

Matt Waller, Bartle Bogle Hegarty

Dean Webb, BMP DDB

Matt Wheeler, D'Arcy

Luke Williamson, Mother

Steve Williams, TBWA/London

Howard Wilmott, Saatchi & Saatchi

Nick Worthington, Abbott Mead Vickers BBDO

ART DIRECTOR

Andy Amadeo, cdp-travissully

Matt Allen, Lowe

Julie Anne Bailie, McCann-Erickson

Feargal Ballance, BMP DDB

Carlos Bayala, Mother

Paul Belford, Ogilvy & Mather

Luca Bertoluzzi, BMP DDB

Markus Bjorman, Mother

Cam Blackley, Abbott Mead Vickers BBDO

Mike Boles, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Guy Bradbury, Saatchi & Saatchi

Paul Brazier, Abbott Mead Vickers BBDO

Jane Briers, WCRS

Paul Briginshaw, Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Rick Brim, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Carl Broadhurst, Ogilvy & Mather

Danny Brooke-Taylor, BDH TBWA

Rik Brown, Bartle Bogle Hegarty

Ronnie Brown, Delaney Lund Knox Warren & Partners

Bill Bungay, TBWA/London

Paul Burch, Ogilvy & Mather

Hannah Burnett, Clark McKay & Walpole

Nick Burrage, BMP DDB

Brian Campbell, TBWA/London

Walter Campbell, Abbott Mead Vickers BBDO

Graham Cappi, TBWA/London

Jeremy Carr, Abbott Mead Vickers BBDO

Martin Casson, Abbott Mead Vickers BBDO

Rick Chant, McCann-Erickson

Adam Chiappe, Bartle Bogle Hegarty

David Chidlow, D'Arcy

Damon Collins, Lowe

Matt Collier, J. Walter Thompson

Richard Connor, Leo Burnett

Dave Cornmell, WCRS

Christian Cotterill, D'Arcy

Tony Davidson, Wieden & Kennedy

Anita Davis, Leo Burnett

Neil Dawson, BMP DDB

Hamish Dixon, IMP

Richard Denney, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Richard Dennison, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Matt Doman, Ogilvy & Mather

Cecilia Dufils, Mother

Mike Durban, Abbott Mead Vickers BBDO

Dave Dye, Abbott Mead Vickers BBDO

Yan Elliot, Mother

Rob Fletcher, Banks Hoggins O'Shea/FCB

Richard Flintham, Fallon London

Juliette Forrest, The Bridge

Simon Friedberg, St Luke's

Kim Gehrig, Mother

Ken Grimshaw (died 4.11.2001), J. Walter Thompson

Matt Gooden, Wieden & Kennedy

Chris Groom, Wieden & Kennedy

Simon Hardy, TBWA/London

Dylan Harrison, BMP DDB

Marc Hatfield, Bartle Bogle Hegarty

Lyton Hemsley, BDH TBWA

Peter Heyes, DFGW

Thomas Hilland, Mother

Dave Hobbs, Saatchi & Saatchi, Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Barney Hobson, McCann-Erickson

Jerry Hollens, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Gary Holme, BDH/TBWA

Bonnie Horton, Euro RSCG Wnek Gosper

Charlotte Horton, Euro RSCG Wnek Gosper

John Horton, Abbott Mead Vickers BBDO

Rob Jack, BMP DDB

Andy Jex, Fallon London

Colin Jones, Saatchi & Saatchi

Steve Jones, Leo Burnett

Michael Kaplan, BMP DDB

Matt Kemsley, Bartle Bogle Hegarty

Chris Landy, The Leith Agency

Simon Langley, Abbott Mead Vickers BBDO

Andy Lee, McCann-Erickson Manchester

Richard Lee, Archibald Ingall Stretton

Gavin Lester, Bartle Bogle Hegarty

Michael Long, Saatchi & Saatchi

David Lyle, McCann-Erickson

Alan MacCuish, Mother

Duncan Marshall, Saatchi & Saatchi

Mark Martin, Different Advertising Design & Marketing

Dave Masterman, Fallon London

Steve Mawhinney, Faulds

Steve McKenzie, St Luke's

Tony McTear, Bartle Bogle Hegarty

John Messum, Leith London

Ian Millen, Different Advertising Design & Marketing

Greg Mitchell, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Farid Mokart, Bartle Bogle Hegarty

Dave Monk, Bartle Bogle Hegarty

Jo Moore, WCRS

Guy Moore, Malcolm Moore Deakin Hutson

Paul Moran, Poulter Partners

Antony Nelson, Saatchi & Saatchi

Rob Nielsen, Leo Burnett

Kim Papworth, Wieden & Kennedy

Grant Parker, BMP DDB

Claudio Pasqualetti, DFGW

Ewan Paterson, BMP DDB

Caroline Pay, Mother

Jeremy Perrott, McCann-Erickson

Victor Polkinghorne, St Luke's

Dave Price, McCann-Erickson Manchester

Fred Raillard, Bartle Bogle Hegarty

Stuart Richings, McCann-Erickson Bristol

Tom Richards, Faulds

Richard Robinson, Bartle Bogle Hegarty

Mark Robinson, Banks Hoggins O'Shea/FCB

Simon Robinson, WCRS

Adrian Rossi, Bartle Bogle Hegarty

Brett Salmons, Saatchi & Saatchi

Ken Sara, Delaney Lund Knox Warren & Partners

Tiger Savage, M&C Saatchi

Gaby Scardaccione, Mother

Adam Scholes, Saatchi & Saatchi

Ajab Singh, Saatchi & Saatchi

Sonia Singleton, IMP

Andy Smart, Wieden & Kennedy

Don Smith, Union Advertising Agency

Simon Spilsbury, Leith London

Vince Squibb, Lowe

Kevin Stark, Bartle Bogle Hegarty

Jason Stewart, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Nick Strada, Bartle Bogle Hegarty

Stephan Stretton, Archibald Ingall Stretton

Nik Studzinski, Saatchi & Saatchi

Dave Sullivan, Abbott Mead Vickers BBDO

Sean Thompson, Fallon London

Jim Thornton, Mother

Kelvin Tillinghast, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Justin Tindall, BMP DDB

Mark Tutsell, Leo Burnett

Guy Vickerstaff, Union Advertising Agency

Dean Webb, BMP DDB

Rufus Wedderburn, Union Advertising Agency

Joanna Wenley, BMP DDB

Matt Wheeler, D'Arcy

Paul White,

J. Walter Thompson

Steve Williams, TBWA/London

Luke Williamson, Mother

Nick Williamson, Malcolm Moore Deakin Hutson

Nick Wooton, J. Walter Thompson

Clive Yaxley, M&C Saatchi

Steven Yorke, Wieden & Kennedy

COMMERCIALS DIRECTOR

Vaughan Arnell (Godman) forMcCann-Erickson

Fredrik Bond (Harry Nash) for Mother, BMP DDB

Brian Buckley (Hungry Man) for Mother

Frank Budgen (Gorgeous) for Saatchi & Saatchi, Bartle Bogle Hegarty,

Lowe

Tom Carty (Gorgeous) for Euro RSCG Wnek Gosper, Malcolm Moore Deakin

Hutson

Jamie Cato (Bullet) for Euro RSCG Wnek Gosper, BMP DDB

Dom & Nic (Propaganda Films, Oil factory) for Saatchi & Saatchi

Lenny Dorfman (@radical.media) for Fallon London

Stuart Douglas (@radical.media) for Abbott Mead Vickers BBDO, Delaney

Lund Knox Warren & Partners

Paul Gay (Outsider) for Abbott Mead Vickers BBDO, Leo Burnett

Jonathan Glazer (Academy) for Abbott Mead Vickers BBDO, Bartle Bogle

Hegarty

Paul Goldman (2am Films) for Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Lionel Goldstein (Dare Digital) for Wieden & Kennedy

Colin Gregg (Stark Films) for St Luke's, WCRS

John Hardwick (HLA) for Fallon London

Charles Hendley (H2O) for J. Walter Thompson

Mattias Hoene (Partizan) for Saatchi & Saatchi

Tim Hope (Passion Pictures) for TBWA/London

Morgan Hutchins (Hutchins Film Company) for J. Walter Thompson

Garth Jennings (Hammer and Tongs) for Mother

Daniel Kleinman (Spectre) for Bartle Bogle Hegarty, McCann-Erickson

Manchester

Kuntz & Maguire (Propaganda Films, Independent) for Saatchi & Saatchi

Andy Lambert (Partizan) for D'Arcy

Ringan Ledwige (BBC Broadcast) for Abbott Mead Vickers BBDO

Nick Lewin (Cowboy Films) for BMP DDB

Syd Macartney (Rawi McCartney Cole) for McCann-Erickson Belfast

Rocky Morton (Partizan) for Fallon, BMP DDB

Chris Palmer (Gorgeous) for M&C Saatchi, Lowe

James Pilkington (Velocity Films) for BBH

Frederic Planchon (Academy) for BMP DDB

Joe Public (Partizan) for Leo Burnett

Steve Reeves (Another Film Company) for cdp-travissully, DFGW

Johan Renck (Petterson Akerlund Renck) for BDH TBWA

Rupert Sanders (Outsider) for Abbott Mead Vickers BBDO

David Scheinmann (Spectre) for McCann-Erickson

Jake Scott (RSA Films) for St Luke's

Kevin Thomas (Thomas Thomas) for BMP DDB, Rainey Kelly Campbell

Roalfe/Y&R, Lowe, TBWA/London

Frank Todaro (@radicalmedia) for St Luke's

Peter Thwaites (Gorgeous) for Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Traktor (Partizan) for Mother, J. Walter Thompson

Tom Vaughan (HLA) for Euro RSCG Wnek Gosper

Malcolm Venville (Therapy Films) for Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Gillian Wearing (COI) for Ogilvy & Mather

Ivan Zacharias (Stink) for Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R, Lowe

AGENCY PRODUCER

Julie Anne Bailie, McCann-Erickson

Dean Baker, McCann-Erickson

Zoe Bell, Mother

Emma Bewley, D'Arcy

Maggie Blundell, BMP DDB

Natalie Bright, Abbott Mead Vickers BBDO

Matt Buells, Mother

Kirsty Burns, Fallon London

Sarah Case, Mother

Yvonne Chalkley, Abbott Mead Vickers BBDO

Richard Chambers, BMP DDB

Christine Clark, Ogilvy & Mather

Sara Clementson, McCann-Erickson Manchester

Toby Clifton, Bartle Bogle Hegarty

Charles Crisp, Lowe

Mike Cunningham, McCann-Erickson

Alison Cummings, Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Anni Cullen, BMP DDB

Henrietta Curzon, J. Walter Thompson

Sally-Ann Dale, Saatchi & Saatchi

Helen Durkin, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Edel Erickson, Abbott Mead Vickers BBDO

Eira Ellis, J. Walter Thompson

Anthony Falco, cdp-travissully

Ciska Faulkner, Malcolm Moore Deakin Hutson

Paul Fenton, J. Walter Thompson

Johnnie Frankel, Bartle Bogle Hegarty

Amanda Goodship, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Andy Gulliman, Bartle Bogle Hegarty

Sarah Hallatt, Lowe

Lindsay Hughes, Abbott Mead Vickers BBDO

Hayley Irow, Mother

Jason Kemp, Leo Burnett

Kim Knowlton, Ogilvy & Mather

James Letham, WCRS

Graeme Light, Leo Burnett

Francine Linsey, Abbott Mead Vickers BBDO

Kayt Magrobi, M&C Saatchi

Kate Male, St Luke's

Fiona Marks, Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Julia Methold, Bartle Bogle Hegarty

Chris Moore, Saatchi & Saatchi

Freya Noble, Mother

Kate O'Mulloy, DFGW

Dan O'Rourke, St Luke's

Carol Powell, Abbott Mead Vickers BBDO

Sarah Roche, Ogilvy & Mather

Barbara Simon (COI), Delaney Lund Knox Warren & Partners, Euro RSCG Wnek

Gosper

Barbara Simons, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Rob Steiner, Wieden & Kennedy

Tracie Stokes, TBWA/London

Kate Sturgess, Fallon London

Kate Taylor, Abbott Mead Vickers BBDO

James Tomkinson, BMP DDB

Lou Vasey, BDH TBWA

Trudy Waldron, St Luke's

Helen Williams, BMP DDB

PHOTOGRAPHER

Victor Albrow for Union Advertising Agency

Olivia Beasly for BMP DDB

Ian Berry for Abbott Mead Vickers BBDO

Blinkk for Fallon London

Frank Budgen for Saatchi & Saatchi

Richard Burbridge for M&C Saatchi

James Day for BMP DDB

Andrew Douglas for Saatchi & Saatchi

Jackie Ferns for Archibald Ingall Stretton

Ernst Fisher for Abbott Mead Vickers BBDO

Nick Georghiou for Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

David Gill for BMP DDB

Dave Hops for Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Laurence Haskell for Ogilvy & Mather

Alison Jackson for Mother

Nav Kandar for Bartle Bogle Hegarty

Ashton Keiditsch for Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Jonathan Knowles for Union Advertising Agency

Dave McKean for D'Arcy

Dodd Miller for Bartle Bogle Hegarty

Daniel Moorey for Abbott Mead Vickers BBDO

Kelvin Murray for Leo Burnett

Spiros Politis for Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Mark Polybank for Fallon London

Jonas Raam for Mother

Trevor Ray Hart for Saatchi & Saatchi, Bartle Bogle Hegarty

Amy Roberts for Leo Burnett

Jason Rothwell for McCann-Erickson Manchester

Mejor Samrai for Saatchi & Saatchi

Robbie Smith for Faulds

Steen Sundland for Fallon London

Ben Stockley for BMP DDB

Tom Stoddart for Abbott Mead Vickers BBDO

Malcolm Venville for Banks Hoggins O'Shea/FCB

Robert Wilson for Abbott Mead Vickers BBDO

TYPOGRAPHER

Dan Beckett, TBWA/London

Paul Belford, Ogilvy & Mather

Richard Benjamin, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Cam Blackley, Abbott Mead Vickers BBDO

Mark Cakebread, Leo Burnett

Chris Chapman, Bartle Bogle Hegarty

Kevin Clarke, BMP DDB

Christian Cotterill, D'Arcy

Martin Crockatt, Banks Hoggins O'Shea/FCB

Steve Darsow, D'Arcy

Andy Earl, D'Arcy

Mark Elwood, Abbott Mead Vickers BBDO

Gavin Ferguson, IMP

Lorentz Gullachsen, Archibald Ingall Stretton

Peter Heyes, DFGW

Richard Hooker, Wieden & Kennedy

Joe Hoza, Abbott Mead Vickers BBDO

Ian Hutchings, Mother

Matt Kemsely, Bartle Bogle Hegarty

Richard Kennedy, TBWA/London

Roger Kennedy, Saatchi & Saatchi

Brian McHale, Abbott Mead Vickers BBDO

Aaron Moss, Leo Burnett

Peter Mould, BMP DDB

Alex Normanton, Saatchi & Saatchi

Gary Powell, Saatchi & Saatchi

Chris Priest, Ogilvy & Mather

Jonas Raa, Mother

Iain Richardson, Fallon London

Kerry Roper, Miles Calcraft Briginshaw Duffy

Ryan Shellard, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R

Scott Silvey, Saatchi & Saatchi

Justin Tindall, BMP DDB

John Tisdall, Bartle Bogle Hegarty

Dave Towers, Fallon London

James Townsend, Fallon London

Adam Tucker, BMP DDB

Jonny Voss, Lowe

Dave Wakefield, Abbott Mead Vickers BBDO

Robin Warrington, Abbott Mead Vickers BBDO

Luke Williamson, Mother

Kevin Wood, Saatchi & Saatchi

Topics